Jdu do MŠ

JDU DO MATEŘSKÉ ŠKOLY
Kdo jsem?
Dítě by mělo vědět, jak se jmenuje, a to jak křestním jménem, tak i příjmením. Mělo by znát svůj věk a také město, ve kterém bydlí.

Značky
V každé třídě mají děti své místo a postýlky rozlišené - označené značkou, aby si každé dítě poznalo, kde má svoje věci. Dítě by si mělo obrázek zapamatovat, aby bylo schopné poznat, kde se nachází věci, které mu patří. Mělo by si také umět poznat své oblečení a obuv.

Oblékání a obouvání
Dítě by se mělo umět samo svléknout a otočit oděv z rubu na líc. Při oblékání se drobné nedostatky ještě odpouštějí. Dítě by ale mělo být schopné požádat někoho o pomoc, pokud si nebude vědět rady. Mělo by se umět samo obout a rozpoznat levou botu od pravé. Ve věku čtyř let už by si dítě mělo umět zavázat tkaničky a zapnout zip či knoflíky.

Jídlo
Mělo by samostatně jíst lžící bez rozlévání a pít z hrnečku. Vidličku a nůž se bude učit ovládat až ve vyšších stupních školky a paní učitelky vás včas upozorní, abyste s dítětem tuto dovednost mohli trénovat i doma.

Chození na WC
Dítě by mělo s jistotou ovládat svůj močový měchýř. Děti většinou ve školce mohou chodit na toaletu samostatně, je ale důležité, aby v případě potřeby umělo někoho informovat a vydrželo to až na záchod, pokud budou například na zahradě. Z občasné nehody se svět nezboří. Je ale důležité, aby se mělo dítě do čeho převléci. Co se týče utírání po použité toalety, s tím učitelky pomohou. Ty šikovnější, kteří už tuto činnost dovedou sami, pouze zkontrolují.

Hygiena
Dítě by mělo být naučené umýt si ruce mýdlem, když jde ze záchodu, když jde jíst, když je jakkoliv špinavé, utřít se do ručníku a vyčistit si zoubky. Také by se mělo umět samo vysmrkat.

Slušné chování
Rozhodně by mělo umět pozdravit, poděkovat, a zdvořile o něco požádat, pokud něco chce. Mělo by umět vyjádřit, že se mu něco líbí nebo nelíbí, ale ve vší slušnosti. Mělo by se umět s ostatními dětmi podělit o hračky a snažit se být nápomocno, pokud mají ostatní problém s něčím, co už vaše dítě umí.Je velice důležité, aby dítě paní učitelce důvěřovalo. Nikdy své dítě nestrašte ani paní učitelkou ani školkou samotnou. Dítě se tam musí těšit a ne to brát jako trest.

Zkouška ohněm
Nástup do školky může být ostřejší, než jste sami čekali. Je dost možné, že to vaše dítě ponese opravdu špatně a vy s ním. Udělejte si z docházky rituál a nikdy se s dítětem nezdržujte ráno ve školce déle, než je nutné. Nikdy ale neodcházejte tajně bez rozloučení. Vysvětlete mu, že si bude chvilku hrát, vy půjdete do práce a odpoledne se pro něj zase vrátíte. Snažte se zejména v prvních dnech nenechávat dítě ve školce moc dlouho, bude tak pro něj snazší si na nové prostředí zvyknout. Časem si dítě školku, děti i paní
učitelky v ní oblíbí a než se nadějete, půjdete k zápisu do první třídy.

 

Vyhledávání

Odkazy

Kontakty

Mateřská škola Lány
LÁNY, ulice Školní 373
270 61 Lány
okres Kladno
Tel. 313 502 031
Mobilní telefon: 737 631 995
e-mail:

datová schránka - manevz9

IČO : 71 00 20 22