Portfolia 2022 2023

Portfolia

V Mateřské škole Lány budeme od tohoto školního roku pracovat s tzv. portfólii. Můžete si je představit jako složku / šanon, do kterého budeme spolu s Vaší dcerou či synem ukládat některé jejich obrázky, pracovní listy aj., ale především listy, které vytvoří ve spolupráci s Vámi doma. Takové listy budete společně tvořit několikrát do roka na různá témata a zpracovávat je podle fantazie Vaší a Vašeho dítěte. Na hlavní nástěnce ve vestibulu vždy najdete téma pro dané období i malou nápovědu, jak na to. Nápovědu Vám zanechá skřítek Mašlička, který Vás bude celým projektem provázet. Na této nástěnce vždy naleznete i termín, ve kterém dané téma zpracovat. Vypracovaný list následně předáte třídním učitelkám.

Do portfólií budeme pochopitelně vkládat materiály i vytvořené při výchovné práci a následně s nimi pracovat. Bude Vám umožněno nahlížet do portfolia v průběhu docházky dítěte do předškolního zařízení. Na konci vzdělávacího období si Vaše dítě své portfólio odnese domů.

Tato složka bude přístupná pouze Vašemu dítěti a po domluvě s ním Vám či nám. Listy, které vytvoříte společně doma, může dítě ukázat i svým kamarádům ze třídy.

Nemusíte se bát, že by Vás čekalo nespočet témat, bude jich celkem v toto roce šest a věříme, že jejich výrobou strávíte přínosný společný čas se svými dětmi.

Těšíme se na spolupráci v projektu Portfolio dítěte v mateřské škole.

1/ Téma: TĚŠÍ MĚ.

termín zpracování: 1. září - 15. října 2022

Ahoj děti,

dovolte, abych se Vám představil, jmenuji se skřítek Mašlička a bydlím ve Vaší školce.

Líbilo se mi, jaké máte značky v šatnách, a tak mi maminka tady jednu nakreslila. Moje značka je tedy žabička.

Bydlím v domečku, který je tady ve školce, ale nesmím Vám prozradit, kde přesně, je to totiž tajemství.

Doma si rád hraji s vláčky a kolejemi, modeluji a pomáhám mamce v kuchyni. Nejraději baštím špagety s omáčkou a knedlíky s jahodami.

Někdy taky pěkně zlobím a pak je mi to líto, ale občas si nemůžu pomoci.

Rád běhám venku, hlavně v lese, skáču přes šišky a tak.

Taky si moc rád prohlížím knížky – hlavně o dinosaurech a vesmíru.

Budu rád, když mi taky o sobě napíšeš a nakreslíš pár informací, ať se seznámíme J

Zkusil jsem se nakreslit, zkusíš to taky?

2/ Téma: ZAŽIL JSEM, NAŠEL JSEM, VYROBIL JSEM.

termín zpracování: 16. října - 30. listopadu 2022


3/ Téma: Moje rodina

termín zpracování: 1. 12.2022 – 15. 1. 2023


4/ Téma: JAK ROSTU.

termín zpracování: 16. 1. - 28. 2. 202

5/ Téma: Překonal jsem strach.

termín zpracování: 1.3. - 15.4.2023

Ahoj kamarádi,
téda, vy jste velcí. Prohlédl jsem si všechny vaše provázky a koukal, kolik kostiček už měříte. Proti mě jste úplní obři. Venku už se začíná oteplovat, není tak brzy tma a ptáčkové krásně zpívají. Víte, co to znamená? No ano, jaro je za dveřmi. Už se na něj moc těším. Nejvíc se těším, že budu trávit hodně času venku - na hřišti, na kole nebo v lese.
Musím se Vám, kamarádi, k něčemu přiznat. Dřív, když jsem byl o něco menší, jsem se na to kolo a hřiště moc netěšil. Na kole mi to vůbec nešlo. Teda ono by mi to možná šlo, ale já se bál. Když mi tatínek kolo nedržel, často jsem se po něm otáčel a hledal ho, pak se mi z toho zamotala řídítka a neštěstí bylo na světě. Odřel jsem si koleno a kolo jsem neměl vůbec rád. Ani když mě na něj lákali kamarádi, jsem ho nevyndal z garáže. Říkal jsem, že mě to nebaví, ale ve skutečnosti jsem se bál, že zase upadnu. Pak mi ale bylo líto, že kamarádi drandí na kole jako závodníci. Tak jsem poprosil tatínka, ať to jdeme zkusit ještě jednou. A kamarádi, představte si, ono na tom ježdění vůbec nic není! Jen se musíte koukat
před sebe a věřit si! Nevadí, že Vám to hned nejde, ale když se nevzdáte a překonáte svůj strach, budete na sebe moc pyšní!
Moje maminka se zase vždycky bála tobogánů, ale nás s Bavlnkou tobogány moc
baví, tak si i maminka na ně zvykla.
Bavlka se zase bála pejsků, ale babička si pořídila štěňátko a to Bavlnku pořád a pořád olizovalo, že ho začala mít moc ráda a teď se už žádného pejska nebojí.

A co vy, kamarádi, měli jste také někdy z něčeho strach? Je něco, čeho jste se báli a nakonec strach překonali? Nebo máte nějaký strach, se kterým se snažíte vypořádat? Určitě mi o tom napište. A pamatujte, nádech, výdech, věřit si a chtít.

6/ Téma:

termín zpracování: